„Kilwaterem Eryka Pomorskiego”

„Kilwaterem Eryka Pomorskiego”. Kilwater to ślad na wodzie, jaki pozostawia za sobą płynący statek. Młodzież z Zespołu Szkół Morskich postawiła sobie za cel podążać kilwaterem Eryka Pomorskiego – króla Danii, Szwecji i Norwegii, zwanym Ostatnim Wikingiem Bałtyku, który urodził się i zmarł w Darłowie. Podróże morskimi szlakami zaprowadzą do miejsc związanych z Erykiem m.in. Kalmar, Visby na Gotlandii, Bornholm i inne. Wszystkiemu będzie towarzyszyć muzyka. W ramach projektu oprócz morskich wojaży młodzież zrealizuje wiele przedsięwzięć, m.in. powstanie szanta o Królu Eryku z teledyskiem, zorganizowany zostanie festiwal szantowy. Podczas trwania rejsu młodzież będzie prowadziła zapisy dziennika pokładowego, a rezultatem będzie mapa morskich podróży Eryka Pomorskiego. W całym projekcie chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości samodzielnie i świadomie osiąga wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Jest to główny cel programu „Równać Szanse”, z którego całe przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie w kwocie 40 000 zł. Realizacja takich projektów ma w konsekwencji prowadzić do wyrównania szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. To właśnie dlatego założeniem programu jest, aby zadania były realizowane przez młodzież. I tak właśnie jest w tym przypadku – uczniowie od A do Z zajmą się przygotowaniem rejsu, organizacją festiwalu szantowego, konkursu na tekst o Królu Eryku, w studio nagraniowym nagrają piosenkę, a na koniec wezmą udział w nagraniach teledysku. Program „Równać Szanse” obejmuje młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób. Za sprawą ciekawych projektów, młodzi mogą sprawdzić, w czym mają szansę być skuteczni i doceniani przez innych. Tu gdzie mieszkają lub tam gdzie się kiedyś być może przeprowadzą – wszędzie, gdziekolwiek będą chcieli żyć. Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać zupełnie nowe kontakty. Umiejętności zdobyte w trakcie realizacji projektu przydadzą się na całe życie. Cały projekt startuje we wrześniu 2017 roku, a weźmie w nim udział ok. 20 uczniów. Koordynatorami projektu będą nauczyciele Bogdan Balcerzak oraz Robert Gorgol, którzy po konsultacjach z młodzieżą napisali wniosek o dotacje. Niemały wkład w sukces miała Pani Dorota Jastrzębska (nauczycielka z ZSM), która zrobiła pierwszy krok i przygotowała diagnozę środowiska lokalnego. Teraz, kiedy całe przedsięwzięcie otrzymało „zielone światło” trzymajmy kciuki, aby wszystko się udało!

Comments are closed.

© 2017 Zespół Szkół Morskich

Skip to content