Obóz survivalu

W dniach 12 – 14 czerwca 2019 roku na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Słupi w rejonie Jeziora Krzemień i Jeziora Krzynia odbył się obóz survivalu dla uczniów I klasy mechanik okrętowy o specjalności „Klasa wojskowa”. Zajęcia miały na celu między innymi; wypracowanie więzi pracy zespołowej w bardzo trudnych warunkach terenowych, współzawodnictwo między zespołami, odporność na trudy podporządkowania dyscyplinie.

Po dotarciu do miejscowości Krzynia grupa została poddana przeglądowi rzeczy. Instruktor – dowódca zaakceptował co można posiadać – bezwzględnie zdeponowano telefony komórkowe. Wydał podstawowy sprzęt; krzesiwo, jedną siekierkę i jeden nóż piłę oraz wyprowiantowanie na dwie doby; jedną małą konserwę mięsną,  jedną słodką chwilę w proszku, mały wafelek, jedną zupkę „chińską” i pół  chleba – na osobę. Po krótkiej odprawie grupa rozpoczęła pierwsze zajęcia z nauki rozpalania ognia. Następnie została zorientowana w terenie i wyruszyła w marsz do planowanego miejsca noclegu. Marsz odbywał się w upale około 30 stopni. Marsz odbywał się w terenie zalesionym, otwartym a także w ternie podmokłym gdzie należało forsować rzeki. Po dotarciu do miejsca postoju uczestnicy szkolenia uczyli się jak budować grupowe schronienia – miejsca noclegu w lesie.

W drugim dniu zajęć, pomimo porannej burzy nastąpiło przegrupowanie do nowego miejsca szkoleniowego gdzie po dotarciu dwuosobowe zespoły miały za zadanie wybudowanie miejsca noclegowego. Program zajęć obejmował; naukę przeprawy przez cieki wodne różnymi sposobami, budowę miejsc noclegowych, przyrządzania i spożywania posiłków a także naukę podstawowych umiejętności wspinaczkowych. Trzeciego dnia po zwinięciu obozu grupa dotarła do Elektrowni Krzynia gdzie zakończono oficjalnie szkolenie z zakresu survivalu.

Szczególne podziękowania należą dla wszystkich uczestników, ponieważ wszyscy ukończyli zajęcia, dla instruktorów dowódcy Tomasza, instruktora Olka, którzy dbali o bezpieczeństwo.

Koordynatorem i uczestnikiem zajęć był Mikołaj Kaczanowicz prowadzący zajęcia z przysposobienia obronnego z tą grupą.

Comments are closed.

© 2017 Zespół Szkół Morskich

Skip to content