Wycieczka logistyków

W dniach 16/17.10.2018 uczniowie klas logistycznych wybrali się na pieszą wycieczkę do punktów PSZOK, LECHPOL, DREWBAL I OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW na terenie Darłowa. 
W pierwszym punkcie Poznaliśmy proces selekcji odpadów komunalnych,  podział na tworzywa oraz sposób ich utylizacji, czy formowania w jednostki pakietowe, bądź kontenerowe. Zasadę działania wagi terminalowej, gdzie nie obyło się bez doświadczenia -klasa 1Lp ważyła 2220 kg, zaś klasa 1LG wraz z 2LB 3900kg oczywiście bez opiekunów. 
Następnym punktem był Agroport Pana Leszka Dydyny, który oprowadził grupy po wszelkich możliwych najciekawszych miejscach terminalu przeładunkowego. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda przyjęcie zboża na magazyn, poznaliśmy tajniki kontroli ładunkowej, nawet mieliśmy możliwość wykonania prób jakości towaru na specjalistycznych urządzeniach w niezależnym laboratorium. Uczniowie mogli sami przekonać się jak wyglądają magazyny otwarte, zamknięte, niskiego, średniego i wysokiego składowania; jakie są wykorzystywane urządzenia do tego; jakie mamy rodzaje silosów, taśmociągów oraz zsypów w magazynach suchych. Jako punkt kluczowy wycieczki Pan Dydyna zaprosił wszystkich uczniów na gniazdo znajdujące się na wysokości ok. 21m, gdzie mogli podziwiać panoramę miasta oraz obu nabrzeży w Darłowie. Widoki zapierające dech ????
Trzecim miejscem jakie odwiedzili uczniowie ZSM, był DREWBAL, znany, jako Darłowski „tartak”  my LOGISTYCY spojrzeliśmy na to z zupełnie innej strony. Przede wszystkim widzieliśmy magazyny do przechowywania drewna. Otwarte, półotwarte, zamknięte- poznaliśmy specyfikacje każdego z nich oraz warunki sprzyjające przechowywaniu danych rodzajów surowca. Nie obyło się bez pokazu możliwości głównego urządzenia, jakim Panowie operują na co dzień w pracy tj. Wózka widłowego. 
Czwartym oraz ostatnim punktem wycieczki była Oczyszczalnia Ścieków w Darłowie. Na początku wiadomo, każdy się krzywił, jednak jak poznaliśmy specyfikę procesu, a Nasze nosy przyzwyczaiły się do zapachów uczniowie z zaciekawieniem słuchali Pani, która Nam towarzyszyła i oprowadzała w ten dzień. Proces oczyszczania, wytracania fosforu, czy rozdzielania zanieczyszczeń na wodę zdatna( czystą) okazały się najbardziej przekonujące. Badania pod mikroskopem oraz obserwacja działań dyspozytorni zafascynowały nawet tych najbardziej zmęczonych. Po prawie 15km wycieczce Uczniowie choć zmęczeni, byli baaardzo zadowoleni. 
Chcielibyśmy podziękować każdemu z osobna za doświadczenie, jakie Nam udostępniliście. Wierzymy, ze wiedza przekazana w każdym punkcie zostanie w pamięci, a uczniowie z chęcią wrócą w najbliższym czasie na praktykę zawodu. 

Comments are closed.

© 2017 Zespół Szkół Morskich

Skip to content